Vrt

Stročnice so nepogrešljive v pridelavi vrtnin
Že stoletja so se kmetje zavedali, kako velik pomen imajo v kolobarju metuljnice, med katere uvrščamo tudi stročnice in še danes velja, da mora biti v ekološkem kolobarju v pridelavi zelenjave vsaj 25 % stročnic oz. metuljnic. Kako dobro uresničujete to pravilo v svojem vrtu?

Znani obrazi prisegajo na visoke grede
Visoke grede niso več le za upokojence. Zelenjavo zdaj vzgajajo tudi znani obrazi ...

Na okrasnih gredah se marsikje že bohotijo hijacinte
Ena izmed čudovitih znanilk pomladi na okrasnem vrtu je zagotovo hijacinta. S svojim videzom in vonjem polepša vsako okrasno gredo.

8 nasvetov, kako vzgojiti gosto in zeleno travo
Le nekaj preprostih nasvetov je treba upoštevati, da boste lahko uživali na najbolj zeleni in najbolj zdravi trati v vaši soseski.

Miša Pušenjak svetuje: Stročnic ni na ekološkem vrtu nikoli preveč
Mnogi se boste vprašali, zakaj tako zgodaj pišem o tej skupini vrtnin, saj je za sajenje fižola veliko prezgodaj, za sajenje graha zelo pozno, za sajenje boba pa prepozno.

Naravni ščit za rastline: z biostimulansi okrepite rastline
Rastline se borijo s stresom – zaradi vročine, mraza, škodljivcev. Biostimulansi jih okrepijo in jim pomagajo preživeti.

Setveni koledar: čas je za presajanje
Rubriko ureja dipl. inž. agronomije Fanči Perdih, poznavalka biodinamične pridelave in svetovalka za ekološko zelenjadarstvo.

Ovijalke z očarljivimi cvetovi so edinstven okras
Glicinija spada med impozantne vzpenjavke z bogatimi cvetovi, ki krasijo številne vrtove in parke. Veste, kakšno vzgojo potrebujejo?

Stebričasto sadje je idealno za žive meje in majhne vrtove
Ste se tudi vi ogreli za stebričasto sadje? Lahko ga posadite na vrt ali v visoke grede; nič pa ne bo narobe, če ga pustite v večjih posodah.

Eksotično sadno drevje v vrtovih celinske Slovenije
Ste vedeli, da lahko nekatere eksotične sadne vrste sadimo tudi v celinski Sloveniji? Preverite katere.

Brez njih bi mnoge rastline težko uspevale ali celo izginile
Čmrlji (čeprav jih je malo) so poleg čebel pomembni opraševalci; brez njih bi mnoge rastline težko uspevale ali celo izginile.

Med prvi znanilkami pomladi je tudi lepa lindera
Prva znanilca pomladi med grmovnicami sta forzicija in rumeni dren, istočasno pa cveti tudi lindera. Slednja je v naših vrtovih še precej redka, a le zato, ker je ne poznamo dobro ...

Skrit zaklad v naravi, ki daje moč in preganja stres
Amarant ni le trdovraten plevel, ampak pravo superživilo. Bogat z beljakovinami in magnezijem krepi telo, um in pomaga pri obvladovanju stresa.

Pozeba grozi, a škodo lahko preprečimo
Vremenoslovci v naslednjih dneh opozarjajo na nevarnost pozebe – prav v času, ko mnoge rastline že brstijo in cvetijo. Če ukrepamo pravočasno, lahko preprečimo najhujše.

Vrtičkarji pozor, nova zakonodaja spreminja nakup zaščitnih sredstev
Nova zakonodaja omejuje nakup fitofarmacevtskih sredstev za vrtičkarje. Od oktobra je potrebna izkaznica, ki jo bodo lahko podaljšali le profesionalni pridelovalci.

April je idealen za setev dišavnic
Ko vaše rastline vzklijejo, uporabite umetno svetlobo, in ko dosežejo dva lista, svetilke ne potrebujejo več.

9 napak, ki se jim želimo izogniti pri vrtnarjenju na visokih gredah
Čeprav so visoke grede na vrtovih, terasah in balkonih vedno bolj pogoste, pa je glede njihove uporabe še vedno veliko vprašanj. Za vas smo zbrali devet najbolj tipičnih napak, ki jih delamo pri vrtnarjenju na visokih gredah, predvsem zato, da se jim boste lahko letos izognili in si prihranili veliko slabe volje.

2 P-ja: pastinak in portulak
Pastinak pa nekako ni našel poti v naša srca, čeprav je verjetno najbolj zdrav med jušno zelenjavo. Skoraj bolj ga poznajo tisti, ki kupujejo seme brez očal in so ga kupili po pomoti. Podobno portulak marsikdo zamenja za plevel. Pa ste vedeli, da imata ti dve zelenjadnici številne prednosti za naše zdravje, zaradi katerih na našem vrtu ne bi smeli manjkati?

Zlata moč regrata v cvetu
Spomladi nabiramo regrat, ki je tradicionalna poslastica v solatah. Ne spreglejte pa tudi rumenih regratovih cvetov, ki so prav tako prava zakladnica zdravilnih sestavin. Preverite, kako jih boste lahko najbolje izkoristili.

Kačji pastirji lahko »pospravijo« sto komarjev dnevno
Kmalu bodo začele prebujati tudi nadležne krvosesne žuželke, med katerimi nam največ preglavic na vrtu povzročajo tigrasti komarji. Le nekaj minut na vrtu in že smo popikani od glave do peta … Vendar pa, ali ste vedeli, da lahko v vrt privabimo leteče bojevnike, ki se nadvse radi sladkajo s celimi pehotami komarjev?
Vreme
Trenutno
12 °C
Delno oblačno
nedelja, 11. 5
Delno oblačno
ponedeljek, 12. 5
Deževno
torek, 13. 5
Delno oblačno
Ostale novice

Vrtni trendi 2025: Kotički za sproščanje postajajo vse bolj kraljevski

Mikrocement: trend, ki vedno bolj pridobiva na priljubljenosti

Radosti bivanja v eni sami etaži

Vse, kar morate vedeti o strešnih oknih

4 koraki do sanjskega doma

Hišnih popravil se lahko lotimo sami, ampak ...
Domači mojster

Cena odrekanja: Koliko nas lahko stane odlašanje z željami?
