Svet24
© 2025 Svet24.si - Vse pravice pridržane.
Slika
Slovenija

Zakaj ne »fajtali« več za čisto pitno vodo?

A.B.
10. 5. 2025, 11.00
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja
druzmirsko jezero.jpg
Andraž Purg
Plavajoča sončna elektrarna naj bi pokrila najmanj tretjino Družmirskega jezera.

Civilne iniciative, društva in tedaj KUL opozicijske stranke so kričale, kako je ta zakon škodljiv, saj da že prej omenjeni člen dopušča posege na vodnih in priobalnih zemljiščih, kar predstavlja resna tveganja za onesnaževanje površinskih in podzemnih voda. Zakon je na referendumu padel.

In prav v luči tega rezultata je skoraj neverjetno aktualno dogajanje v Šoštanju.

Holding Slovenske elektrarne namreč želi na Šoštanjskem oziroma Družmirskem jezeru postaviti veliko plavajočo sončno elektrarno. Vlada Republike Slovenije je že novembra lani sprejela sklep o pripravi državnega prostorskega načrta (DPN) za plavajočo sončno elektrarno Družmirje. Za zdaj je predvideno, da bi elektrarna pokrila največ polovico jezera, to je približno 70 hektarov. Imela bi do 140 megavatov moči in na leto bi proizvedla do 140 gigavatnih ur električne energije. Prebivalci Šoštanja tej postavitvi močno nasprotujejo. Opozarjajo, da bo PSE prekrila velik del jezera, ki bi bil sicer na voljo za plavanje, veslanje, ribolov in drsanje pozimi. Prav tako bi bilo jezero manj privlačno na pogled. Prepričani so, da se bosta zaradi industrijskega videza plavajočih panelov povečala stres in nelagodje pri prebivalcih Šaleške doline, ki jezero obiskujejo zaradi naravnega in mirnega okolja, manj bo priložnosti za neposredno povezavo z naravo.

Kako je sploh izvedljivo na jezeru postaviti plavajočo elektrarno?

Vlada Roberta Goloba je kmalu po tem, ko je nastopila mandat, spremenila Zakon o vodah. Tudi točno tisti člen, ki je bil razlog, da smo šli leta 2021 na referendum. Povozila je voljo ljudstva in zakon spremenila na način, da zdaj dovoljuje postavitev sončnih elektrarn NA jezerih.

Torej leta 2021 je bila sporna gradnja ENOSTAVNIH objektov in objektov v javni rabi ob jezeru, saj bi se s tem uničevalo okolje, vodne vire, povzročilo množično izumiranje živalskih in rastlinskih vrst … Prekriti večji del jezera s sončnimi paneli pa je očitno povsem sprejemljivo. Pa ne zato, ker bi bilo to bolj okolju prijazno. Pač pa zato, ker je to storila druga vlada. Kako drugače si naj interpretiramo molk vseh tistih, ki so takrat »fajtali« za čisto pitno vodo, danes pa jih to popolnoma nič več ne zanima.

Vreme

sun-bright

Trenutno

17 °C

Jasno

nedelja, 11. 5

Jasno

6 / 20 °C sun-bright

ponedeljek, 12. 5

Deževno

9 / 19 °C cloud-rain

torek, 13. 5

Delno oblačno

8 / 17 °C cloud-sun

© 2025 Svet24.si

Vse pravice pridržane.