"V prizadevanjih za končanje vojne med Ukrajino in Rusijo je prišlo do zgodovinske prelomnice, to priložnost je treba izkoristiti in Turčija je pripravljena zagotoviti vse oblike podpore, vključno z gostovanjem pogajanj, da bi dosegli prekinitev ognja in trajni mir," so sporočili iz Erdoganovega urada po telefonskem pogovoru.
Macron in Merz sumničava
Francoski predsednik Emmanuel Macron je pred tem v odzivu na predlog ruskega predsednika Vladimirja Putina glede neposrednih pogajanj z Ukrajino ocenil, da to ni dovolj. Priznava, da gre za prvi korak, a da želi Putin verjetno na ta način pridobiti čas. Prepričan je, da je treba vztrajati pri tem, da je prekinitev ognja brezpogojna, nato pa se bomo lahko pogovarjali o preostalem.
Podobno se je na Putinov predlog odzval tudi nemški kancler Friedrich Merz. Od Moskve pričakuje, da pritrdi prekinitvi ognja, ki bo omogočila prave pogovore. "Naprej mora orožja utihniti, da se lahko začnejo pogovori," je dodal še sveži nemški kancler.
Kijev in več evropskih voditeljev je v soboto pozvalo k brezpogojni 30-dnevni prekinitvi ognja v Ukrajini, ki bi se začela v ponedeljek. Če Rusija prekinitve ognja ne bo spoštovala, pa so pripravljeni uvesti dodatne sankcije proti Moskvi. Predlog so podprle tudi ZDA.
Putin pa je zgodaj davi predlagal neposredne pogovore z Ukrajino v Istanbulu prihodnji teden. Zagotovil je še, da je zavezan resnim pogajanjem s Kijevom ter da si želi s pogovori "izkoreniniti temeljne vzroke konflikta in vzpostaviti dolgotrajen mir".