Predsednik Trump je dejal, da bo podpisal izvršni ukaz, s katerim bo omejil cene zdravil na recept in farmacevtskih izdelkov na najnižjo ceno, ki jo ponuja katera koli druga država. Amerika znano plačuje več kot druge razvite države za ista zdravila na recept. Toda predsednik upa, da bo v skladu s to politiko "največjih ugodnosti" zagotovil, da bodo "Združene države plačale enako ceno kot država, ki plača najnižjo ceno kjer koli na svetu".
ZDA bi tako prihranile bilijone
»Z našo državo bodo končno ravnali pravično, stroški zdravstvenega varstva naših državljanov pa se bodo zmanjšali za številke, o katerih prej sploh nismo razmišljali. Poleg vsega drugega bodo Združene države prihranile BILIJONE DOLARJEV,« je nadaljeval Trump v nedeljski objavi na Truth Social. Izvršni ukaz je označil za "enega najpomembnejših izvršnih ukazov v zgodovini naše države".
Medicare
Gre za tako imenovano politiko "največjih ugodnosti", ki jo je Trumpova administracija poskušala uvesti konec leta 2020, a so jo zvezna sodišča blokirala, nato pa jo je leta 2021 razveljavil predsednik Joe Biden. Načrt se je nanašal na zdravila, ki jih bolniki prejemajo v zdravniških ordinacijah v okviru državnega zdravstvenega programa Medicare.
"Cene zdravil na recept in farmacevtskih izdelkov se bodo skoraj takoj znižale za 30 do 80 odstotkov. Po vsem svetu se bodo zvišale, da bi se izenačile in prvič po mnogih letih v Ameriko prinesle pravičnosti," je Trump dodal v svojem zapisu. Farmacevtska industrija je Trumpovo napoved razburila in za visoke cene zdravil pokazala s prstom na upravljavce lekarniških ugodnosti in zdravstvene zavarovalnice.
»Ta shema tujih cen je slaba ponudba za ameriške paciente. Uvoz tujih cen bo zmanjšal stroške programa Medicare na milijarde dolarjev, ne da bi bilo zagotovljeno, da bo to pomagalo pacientom ali izboljšalo njihov dostop do zdravil. Ogroža stotine milijard, ki jih naša podjetja članice nameravajo vložiti v Ameriko, zaradi česar smo bolj odvisni od Kitajske za inovativna zdravila,« je dejal predsednik in izvršni direktor PhRMA Stephen J. Ubl.
Se uvajajo carine na farmacevtske izdelke?
Poleg te uredbe Trumpova administracija razmišlja tudi o uvedbi carin na uvoz farmacevtskih izdelkov, ki so bili doslej oproščeni carin, poroča Jutranji list. Takšen ukrep bi lahko še dodatno zapletel že tako občutljiv trg zdravil, povzročil pomanjkanje, zlasti generičnih zdravil, in navsezadnje – privedel do višjih cen, je zapisal CNN.
Znižanje cen zdravil je bila ena glavnih obljub Trumpove prve administracije. Ta ideja je bila pred kratkim spet predstavljena kot možno orodje za doseganje večjih proračunskih prihrankov v okviru republikanskega načrta za znižanje davkov in porabe. Farmacevtska industrija bo skoraj zagotovo nudila močan odpor, tako kot je to storila leta 2020, ko je blokirala prvo različico pravila.