Za izboljšanje požarne varnosti dijaških domov bo potrebnih od 10 do 15 milijonov evrov

Ko je v zgodnjih jutranjih urah 30. januarja letos zagorelo v Dijaškem domu Ivana Cankarja na Poljanski cesti v Ljubljani, se požarni alarm ni sprožil, saj objekt ni bil opremljen s požarnimi javljalniki. Gre namreč za starejši objekt, ki je ob pridobitvi uporabnega dovoljenja izpolnjeval požarne zahteve takrat veljavnih predpisov. Po oceni ministra za izobraževanje Vinka Logaja je bilo v začetku februarja 17 dijaških domov v Sloveniji brez požarnih alarmov, zato je napovedal spremembo zakonodaje, s katero bi nadgradili zahteve glede protipožarne zaščite tovrstnih objektov. Prav tako je napovedal finančno podporo za protipožarne ukrepe. Zahtevo po izboljšanju varnostnih standardov v dijaških domov je izrazilo tudi predsedstvo Dijaške organizacije Slovenije in varuh dijakovih pravic.

Prijavilo se je 24 dijaških domov
Zagorelo je v ekološkem kotičku za ločeno zbiranje odpadkov v hodniku doma, nato pa se je ogenj hitro razširil po sobah. Nekateri dijaki v nižjih nadstropjih so se reševali s skokom skozi okno, gasilci so jih s pomočjo lestev rešili 45. Enajst jih je potrebovalo oskrbo v UKC Ljubljana, eden jo je odnesel z zelo hudimi opeklinami.
V Sloveniji je sicer 30 dijaških domov, ki jih je ustanovila država. Enajst je samostojnih dijaških domov, ostali pa so organizacijska enota pod okriljem srednjih šol ali srednješolskih centrov. Na ministrstvu za izobraževanje so v začetku leta objavili poziv za predložitev vlog za pridobitev sredstev za financiranje investicijsko vzdrževalnih del na objektih in opremi dijaških domov v letu 2025. Dijaški domovi so se lahko prijavili do sredine marca. V sklopu tega poziva so bile odobrene vse vloge v zvezi z zagotovitvijo požarne varnosti na objektih. »Ministrstvo je za financiranje vseh prijav v zvezi z zagotovitvijo požarne varnosti, v skupni višini približno 800.000 evrov, zagotovilo sredstva iz integralnega proračuna,« so za Svet24.si sporočili z ministrstva. Na poziv se je prijavilo 24 dijaških domov.
Po katastrofalnem požaru v dijaškem domu na Poljanski je ministrstvo vse dijaške domove pozvalo, da preverijo stanje in predlagajo ukrepe za izboljšanje požarne varnosti. Dokumentacijo so morali oddati do 31. marca. Na ministrstvu so do takrat pripravili seznam dijaških domov, ki imajo oziroma nimajo javljalnikov požarov. Seznam so poslali na Upravo RS za zaščito in reševanje, da lahko pričnejo z izvajanjem usposabljanj o požarni varnosti za dijake.

Ministrstvo pripravlja analizo
Ministrstvo na podlagi pridobljenih podatkov zdaj pripravlja analizo stanja požarne varnosti za objekte dijaških domov, ki bo podlaga za oceno in zagotovitev sredstev za financiranje investicijsko vzdrževalnih del na objektih in opremi z namenom zagotavljanja požarne varnosti. Iz te analize bosta razvidna tudi stanje konkretnih objektov in njihova požarna opremljenost. »Po prvih ocenah in zgolj na podlagi ocenjene vrednosti prijav, bo za prijavljene dijaške domove potrebno zagotoviti od 10 do 15 milijonov evrov sredstev,« so sporočili z ministrstva in dodali, da je bila oblikovana tudi medresorska komisija, ki bo pregledala in analizirala stanje ter pripravila predlog sprememb zakonodaje.