Orban začel »spomladansko čiščenje«

Madžarski premier Viktor Orban je že marca obljubil, da bo udaril po tujem financiranju neodvisnih medijev, opozicijskih poslancev in nevladnih organizacij. Slednje je označil za vojsko političnih nasprotnikov, novinarjev, sodnikov in aktivistov, ki v senci delujejo za tuje sile. Svoje politične nasprotnike je obenem označil za »insekte,« v isti sapi pa je napovedal, da prihaja »spomladansko čiščenje.«
Orbana leta 2026 čakajo nepredvidljive volitve, saj se mu glede na ankete javnega mnenja, izvedene v zadnjem letu, obeta močna konkurenca v obliki »nove« opozicijske stranke Tisza, ki jo vodi nekdanji član Fidesza Peter Magyar. Tako mora čim prej pripraviti teren za obvladovanje predvolilnega narativa.
V skladu s predlogom zakona, ki ga je sredi noči vložila stranka Fidesza, bi bilo delovanje nevladnih organizacij in medijev, ki se delno financirajo tudi iz tujine, močno okrnjeno. Madžarskemu uradu za zaščito suverenosti (SPO) bi namreč podelili pooblastila, da pripravi seznam iz tujine financiranih pravnih oseb, katerih dejavnosti naj bi predstavljale grožnjo. Na seznamu bi se znašle, če bi v SPO ocenili, da spodkopavajo madžarske demokratične vrednote, neodvisnost in vladavino prava, ali pa kršijo madžarsko »ustavno identiteto oziroma krščansko kulturo.« Madžarska vlada je urad SPO ustanovila leta 2023. Kot so takrat poudarili, je njegovo poslanstvo nadzor nad političnim vmešavanjem tujih oseb ali skupin.
Po vzoru Rusije
Organizacije, ki bi se znašle na seznamu, bi bile podvržene hudemu nadzoru in denarnim kaznim. Med drugim bi nadzirali njihove bančne račune, prilive iz tujine, vključno z nepovratnimi sredstvi EU, ki v njihovih očeh predstavljajo grožnjo, pa bi lahko blokirali. Prav tako bi lahko organi pregona vstopili v pisarne teh organizacij ter preverjale njihove dokumente in elektronske naprave, poroča tiskovna agencija Reuters. V skladu s predlogom zakona bi lahko organizacijam, ki sprejmejo tuja sredstva, grozile denarne kazni v višini 25-kratnika tujega nakazila. V kolikor te kazni ne bi uspele plačati v roku 15 dni, bi morale svojo dejavnost zapreti.
Organizacije obenem ne bi smele več prejemati donacij državljanov v obliki odstotka od dohodnine. Podobno kot v Sloveniji lahko namreč tudi madžarski državljani, če se za to odločijo, raznim organizacijam namenijo odstotek od dohodnine. Vodje teh organizacij bi bili za povrh podvrženi precej strožjim pravilom o razkritju svojega premoženja.
Opozicijski politiki in neodvisni novinarji predlog zakona nepresenetljivo primerjajo z zloglasnim ruskim zakonom o tujih agentih, ki so ga v Kremlju sprejeli že leta 2012, a so ga v zadnjih letih še dodatno zaostrili, da se lahko med tako imenovanimi »tujimi agenti« znajdejo tudi blogerji in drugi posamezniki.
Kot je na Facebooku zapisal predsednik opozicijske stranke Momentum Marton Tompos, bi lahko »v skladu s tem predlogom ustavili delovanje vseh madžarskih neodvisnih medijev in vseh nevladnih organizacij v javni sferi.«