##IMAGE-2523209##
Naj postavimo naravno novoletno jelko ali se morda odločimo za umetno drevesce – se morda marsikdo sprašuje te dni, še posebej tisti ekološko ozaveščeni. Okolju bomo najmanj škode naredili, če bomo uporabili naravno drevesce, ki je zraslo v Sloveniji, je na vprašanje Studia D odgovorila vodja službe za varstvo gozdov na Zavodu za gozdove Marija Kolšek. Zavodova nalepka rožnate barve na prazničnih drevescih z letnico 2011 je zagotovilo, da so drevesca pridobljena na gozdu prijazen način, doma. Drevesce, pridelano v drugih državah, je obremenjeno najmanj s prevozom. Ker so večinoma iz intenzivnih nasadov, pa so bile pri njihovi vzgoji uporabljene tudi večje količine insekticidov, dodaja Kolškova.
Število prodanih naravnih drevesc pa se iz leta v leto zmanjšuje zaradi ponudbe umetnih. In prav drevesca iz plastičnih mas so okolju najbolj škodljiva, opozarja Kolškova. Vložek potrebne energije za proizvodnjo je zelo velik, potreben je transport v Slovenijo, ko drevesce zavrževmo, pa postane težko razgradljiv odpadek v našem okolju. Po eni od tujih raziskav je bilo ugotovljeno, da mora eno takšno plastično drevo služiti svojemu namenu 20 let, da se njegov negativni vpliv na okolje izenači z negativnim vplivom pridelave naravnih drevesc iz nasadov.
Torej - če že imamo doma umetno drevese, ga obdržimo čimdlje!
In še tole opozorilo – za pripravo jaslic se iz gozda iznosi tudi veliko mahu. Na Zavodu za gozdove opozarjajo, da je na enem mestu dovoljeno odvzeti mah le z ene petine površine, ki jo mahovi preraščajo.
Spodaj si lahko ogledate video zapis Mirana Klevišarja o prodaji naravnih smrečic pred novomeško Qlandijo. Med drugim boste spoznali omenjeno rožnato nalepko ...