Zahteven finančni položaj na nacionalki: vlado pozivajo k dvigu rtv-prispevka
Od vlade pričakujejo, da določi natančno dinamiko pri izplačevanju dodatnih sredstev za sofinanciranje programov narodnostnih skupnosti zavoda. Tako bo svet lahko v dialogu z upravo zavoda poskrbel za odgovorno poslovanje v letu 2025, so navedli v pozivu po dvodnevni dopisni seji, ki se je končala danes.
Prav tako naj vlada do 1. junija sporoči natančen znesek izplačila omenjenih dodatnih sredstev, je zapisal predsednik sveta Radiotelevizije Slovenija (RTVS) Goran Forbici. Svet hkrati vlado poziva, naj se jasno opredeli, ali bo poleg dogovorjenih dodatnih sredstev za programe narodnostnih skupnosti RTVS poiskala dodatne mehanizme, da bi lahko pokrili rast stroškov plač zaradi prenove plačnega sistema v javnem sektorju.
Zelo zahtevnemu finančnemu položaju RTVS med drugim botrujejo pretekle napake, je navedel Forbici. V tem pogledu se svet po njegovih besedah strinja z ugotovitvijo ministra za finance Klemna Boštjančiča na novinarski konferenci po seji vlade 7. maja, da imajo izzivi RTVS precej globoke korenine in da časovno izhajajo tudi iz preteklosti.
Povišanje rtv-prispevka, ki velja od začetka letošnjega leta, po ugotovitvah sveta ni odpravilo celotnega zaostanka za rastjo stroškov, ki je nastal v preteklih 12 letih. Svet zato od vlade pričakuje, da tudi letos uporabi zakonsko možnost in znova uskladi višino prispevka.
Financiranje samodejno prilagoditi dvigu življenjskih stroškov
Na ministrstvo za kulturo so medtem naslovili poziv, naj v najkrajšem času v javno razpravo pošlje predlog novele zakona o RTVS. Po predlogu sveta naj novela v skladu z Evropskim aktom o svobodi medijev omeni primerno in stabilno financiranje, ki naj izhaja iz dejanskih potreb in obsega javne službe. Predvsem naj se to financiranje samodejno prilagaja dvigu življenjskih stroškov. Tako bo novela po njihovem pričakovanju tudi bolj natančno opredelila javno službo.
Za bolj pravično plačilo prispevka
Hkrati svetujejo razmislek o uvedbi bolj pravične dajatve, ki bi bila progresivna in odvisna od višine dohodka posameznega davkoplačevalca. "Takšna dajatev bi obenem odpravila zdajšnjo nepravično obravnavo posameznikov, ki živijo v manjših, zlasti enočlanskih gospodinjstvih. Ti namreč po obstoječi ureditvi k delovanju RTVS prispevajo nesorazmerno višji delež," so poudarili.
Tako kot zdravstvo, šolstvo in državno upravo bi tudi javni medijski servis veljalo razumeti kot javno storitev, h kateri na solidaren in pravičen način prispevamo vsi - v javno dobro, je Forbici sklenil dopis.