"Ukrajina in zavezniki so pripravljeni na popolno, brezpogojno prekinitev ognja na kopnem, v zraku in na morju za najmanj 30 dni od ponedeljka," je zapisal ukrajinski zunanji minister Andrij Sibiha na družbenem omrežju X. "Če se bo Rusija strinjala in bo zagotovljeno učinkovito spremljanje, lahko trajna prekinitev ognja in ukrepi za krepitev zaupanja pripravijo pot za mirovna pogajanja," je dodal.
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je po pogovorih, ki so potekali delno v živo v Kijevu, delno na daljavo, na X zapisala, da je treba prekinitev ognja izvajati brez predpogojev, da bi pripravili teren za mirovna pogajanja. "Žogica je zdaj na strani Rusije," je poudarila. Dodala je, da so v koaliciji voljnih pripravljeni ohraniti močan pritisk na Rusijo in uvesti nadaljnje sankcije v primeru kršitve prekinitve ognja. "Naš cilj je jasen: pravičen in trajen mir za Ukrajino, ki je bistvenega pomena za varnost in stabilnost na naši celini," je še zapisala predsednica Evropske komisije.
Podobno je na X sporočil tudi britanski premier Keir Starmer, ki se je skupaj z nemškim kanclerjem Friedrichom Merzem, francoskim predsednikom Emmanuelom Macronom in poljski premierjem Donaldom Tuskom srečanja voditeljev koalicije voljnih udeležil v Kijevu. "Rusija mora privoliti v polno in brezpogojno 30-dnevno prekinitev ognja, da bi ustvarili prostor za pravičen in trajen mir v Ukrajini," je zapisal. Vsak korak v tej smeri je po njegovih besedah korak k varnosti in blaginji v Združenem kraljestvu.
Koalicija voljnih je bila na pobudo Francije in Velike Britanije oblikovana z namenom priprave načrta za podporo Ukrajini.

Starmer, Macron, Merz in Tusk so se o prekinitvi ognja v Ukrajini po srečanju koalicije voljnih po telefonu pogovarjali tudi z ameriškim predsednikom Donaldom Trumpom. Ta je po četrtkovem telefonskem pogovoru z Zelenskim ob pozivu k 30-dnevni brezpogojni prekinitvi ognja državama zagrozil s sankcijami, če je ne bi spoštovali.
Tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov je sicer v danes objavljenem ekskluzivnem intervjuju za ameriško televizijo ABC News kot pogoj za prekinitev ognja omenil ustavitev evropskih in ameriških dobav orožja Ukrajini. Moskva se namreč boji, da bi Kijev prekinitev ognja izkoristil za nadaljevanje popolne mobilizacije, urjenje novega vojaškega osebja in počitek obstoječega.
Moskva je doslej že večkrat zavrnila pozive Kijeva k 30-dnevni prekinitvi ognja in je enostransko razglasila le dve krajši, med katerima sta strani druga drugo obtoževali kršitev. Druga, tridnevna, se izteka danes.
Na omrežju X je Costa dodal, da njihova zavezanost podpori Ukrajini ostaja neomajna in da bodo še naprej uporabljali instrumente EU za prihodnja vojaška in varnostna jamstva.
Koalicija voljnih je bila na pobudo Francije in Velike Britanije oblikovana z namenom priprave načrta za podporo Ukrajini.